Kdo je Stickman

hráč na unikátní hudební nástroj Stick, zpěvák, skladatel, mandolinista, kytarista, basista, hráč na mandocaster, učitel a lektor, organizátor koncertů a festivalů a moderátor

 

Stickman - vlastním jménem Radim  Duda je muzikant ovládající u nás velmi exotický hudební nástroj chapman stick  www.stick.com . Chapman stick, často mezi hráči označovaný pouze jako stick, je elektronický hudební nástroj, vynalezený na začátku 70. let 20. století Emmetem Chapmanem. Je odvozen od kytary a baskytary a je charakteristický  svojí rozsáhlou škálou tónů, neboť obsahuje melodické  i basové struny, nejblíže však má ke klavíru.

Stickman vystupuje buďto se svým sólovým projektem Stickman  s kapelou Agnes (doprovodná kapela Fandy Čermáka a Bohuše Matuše) a nebo s kapelou Stickman Band.

Stickman nahrává své první sólové autorské album s názvem Symphony on the Chapman Stick, na jehož podporu natáčí také single a videoklip. Zúčastnil prestižního festivalu Kytara napříč žánry, kde si na jednom pódiu zahrál se Steve Adalsonem, který je považován za nejlepšího světového hráče na tento zajímavý hudební nástroj. Stickman se také věnuje hře na nástroje z tzv. "mando family", tedy mandolínu, oktávovou mandolínu, mandocelo, mandocaster. https://www.emando.com/players/Duda.htm

Můj první nástroj, na který jsem začal ve 12-ti letech hrát, byla kytara. Několik let jsem navštěvoval LŠU, obor kytara, ale zlomové bylo v roce seznámení se s světovým mandolinistou Radimem Zenklem, který dnes žije v USA a jehož jsem se stal prvním žákem. Dále jsem pobíral kytarové lekce u  Richarda Kroczska a Boby Houdy a v létě jezdíval na vyhlášené jazzové dílny do Frýdlantu.  Stěžejními kapelami během mého dospívání mi byli Blaf a první vlastní kapela BG Styl. V těchto letech   jsem získával mnoho cenných zkušeností jako hráč, zpěvák a autor a to až do roku 1994, kdy jsem měl možnost poprvé na rok a půl vycestoval do USA. Tento pobyt mě velice ovlivnil a to nejvíce v tom, že jsem kromě mého oblíbeného žánru country, začal vnímat hudbu mnohem komplexněji. Začal jsem studovat  jazz, blues, rock, pop a ostatní žánry, které měli následně velký vliv na můj další hudební rozvoj. Při svém pobytu v  USA jsem poprvé narazil na hráče na Stick a hned jsem si tento nástroj zamiloval. Po návratu z USA jsem v letech 1996 - 2000, umělecky působil ve Vídni,  kde jsem hrál s místními undergroundovými kapelami. Mezi nedůležitější projekty, ve kterých jsem v minulosti působil patří:  Hank Maddox Band (Rakousko) Sunshine Kid (Kanada), Sunny Side (CZ), Faces s Milan Drobný a Yvone Přenosilová (CZ).    

 

Nahrávky:

2017 - Stickman - Maxi single - Trosečník

2016 - Handl - Zakletí ve strunách

2016 - Handl - Spellbound In The Strings

2011 - Handl 2011

2010 - Seven - Filip

2010 - CD Barbecue

2009 - Mr. Stickman - Symphony on the Chapman Stick

2007 - Barbrcue - Pohoda s kytarou speciál

2007 - Sunny Side - Keep on the Sunny Side

2004 - Sunny Side - Live

2002 - Barbecue - Vzkaz v láhvi

2001 - Farmáři - Koukej to dopít

1995 - Sunsine Kid (Kanada)

1994 - Hank Maddox Band (Rakousko) - Troubles and trials

1991 - Rozkol - Český rozhlas Ostrava

1989 - Hotgrass - Demo

1988 - Blaf - Porta, Český rozhlas Ostrava                                                                                                             

TOPlist